İthalatta Dilovası Gümrük Müdürlüğü zirvede!

Dilovası 03.07.2024 - 13:53, Güncelleme: 03.07.2024 - 13:53
 

İthalatta Dilovası Gümrük Müdürlüğü zirvede!

İthalatta Dilovası Gümrük Müdürlüğü zirvede!
İlk beş ayda Dilovası Gümrük Müdürlüğü’nden 9 milyar 758 milyon dolarlık ithalat gerçekleşti. Dilovası Gümrük Müdürlüğü, 3 milyar 861 milyon dolarlık ihracat ile de ihracatta Derince’den sonra ikinci sırada yer aldı. İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri (İMEAK) Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi’nin Haziran Ayı 21. Olağan Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Vefa İbrahim Aracı yönetiminde, Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından toplantının açılış konuşmasını yapan Aracı, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 98. yıl dönümünü münasebetiyle, “Türk Denizciliği için bu çok önemli bir günü olan 1 Temmuz’u Denizcilik ve Kabotaj Bayramı olarak kutluyoruz. Tüm denizcilik camiamızın bu bayramını tebrik ediyorum” sözleriyle kutladı. “DİLOVASI İTHALATTA BİRİNCİ OLDU” Kocaeli Liman istatistikleri ile ilgili bilgiler veren Vedat Doğusel, “Doğu Marmara Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü verilerine göre, bu yılın ilk beş ayında ihracatımız 16 milyar 610 milyon dolar olurken, ithalatımızın ise 32 milyar 458 milyon dolara ulaştı. İlk beş ayda en çok ihracat yapan gümrük kapımız 7 milyar 461 milyon dolar ile Derince olurken, Derince’yi takip eden Dilovası’nda 3 milyar 861 milyon dolarlık ihracat gerçekleşti. İthalatımızda ise Dilovası ve Derince gümrük kapılarımız zirvede yer aldı. Dilovası Gümrük Müdürlüğü’nde 9 milyar 758 milyon dolarlık ithalat gerçekleşirken, Derince Gümrük Müdürlüğü’nde 12 milyar 807 milyon dolarlık ithalat gerçekleşti. İlk dört ayda Doğu Marmara Gümrük ve Dış Ticaret Müdürlüğü’nün tahsil ettiği vergi ise 190 milyar 427 milyon lira. 2024 yılı mayıs ayında bir önceki aya göre ihracatta yüzde 19, ithalatta ise yüzde 8’lik artışlar yaşandı” dedi. “KOCAELİ’YE 3 BİN 859 GEMİ UĞRADI” Kocaeli gemi istatistiklerini dair verileri de paylaşan Başkan Doğusel, “2024 yılı ilk beş ayında Kocaeli’ye 1.134 adet Türk bayraklı gemi, 2 bin 725 adet yabancı bayraklı gemi olmak üzere toplam 3 bin 859 adet gemi uğramıştır. Türkiye’ye uğrayan gemilerin yüzde 16,2’si Kocaeli ilimize aittir. Yüklemede 13 milyon 231 bin ton elleçlenirken, boşaltmada 22 milyon 453 bin ton yük elleçlenmiştir. Toplamda 35 milyon 683 bin ton elleçlenmiş ve Türkiye toplamında yüzde 15.8’lik pay alınmıştır. Konteyner elleçlemesinde, ilimiz toplam 959.704 TEU ile Türkiye genelinde 2. sıradadır” açıklamalarında bulundu. İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi’nin Haziran Ayı 21. Olağan Meclis Toplantısı, Türkiye Çevre Ajansı (TÜÇA) Çevre Koruma Direktörü Mustafa Gündoğdu’nun, ‘Türkiye’nin İklim, Çevre Koruma ve Sıfır Atık’ konulu sunumunun ardından, üyelerin sektörel görüş ve önerilerini aktarması ile sona erdi.  
İthalatta Dilovası Gümrük Müdürlüğü zirvede!

İlk beş ayda Dilovası Gümrük Müdürlüğü’nden 9 milyar 758 milyon dolarlık ithalat gerçekleşti. Dilovası Gümrük Müdürlüğü, 3 milyar 861 milyon dolarlık ihracat ile de ihracatta Derince’den sonra ikinci sırada yer aldı.
İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri (İMEAK) Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi’nin Haziran Ayı 21. Olağan Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Vefa İbrahim Aracı yönetiminde, Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından toplantının açılış konuşmasını yapan Aracı, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 98. yıl dönümünü münasebetiyle, “Türk Denizciliği için bu çok önemli bir günü olan 1 Temmuz’u Denizcilik ve Kabotaj Bayramı olarak kutluyoruz. Tüm denizcilik camiamızın bu bayramını tebrik ediyorum” sözleriyle kutladı.


“DİLOVASI İTHALATTA BİRİNCİ OLDU”
Kocaeli Liman istatistikleri ile ilgili bilgiler veren Vedat Doğusel, “Doğu Marmara Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü verilerine göre, bu yılın ilk beş ayında ihracatımız 16 milyar 610 milyon dolar olurken, ithalatımızın ise 32 milyar 458 milyon dolara ulaştı. İlk beş ayda en çok ihracat yapan gümrük kapımız 7 milyar 461 milyon dolar ile Derince olurken, Derince’yi takip eden Dilovası’nda 3 milyar 861 milyon dolarlık ihracat gerçekleşti. İthalatımızda ise Dilovası ve Derince gümrük kapılarımız zirvede yer aldı. Dilovası Gümrük Müdürlüğü’nde 9 milyar 758 milyon dolarlık ithalat gerçekleşirken, Derince Gümrük Müdürlüğü’nde 12 milyar 807 milyon dolarlık ithalat gerçekleşti. İlk dört ayda Doğu Marmara Gümrük ve Dış Ticaret Müdürlüğü’nün tahsil ettiği vergi ise 190 milyar 427 milyon lira. 2024 yılı mayıs ayında bir önceki aya göre ihracatta yüzde 19, ithalatta ise yüzde 8’lik artışlar yaşandı” dedi.


“KOCAELİ’YE 3 BİN 859 GEMİ UĞRADI”
Kocaeli gemi istatistiklerini dair verileri de paylaşan Başkan Doğusel, “2024 yılı ilk beş ayında Kocaeli’ye 1.134 adet Türk bayraklı gemi, 2 bin 725 adet yabancı bayraklı gemi olmak üzere toplam 3 bin 859 adet gemi uğramıştır. Türkiye’ye uğrayan gemilerin yüzde 16,2’si Kocaeli ilimize aittir. Yüklemede 13 milyon 231 bin ton elleçlenirken, boşaltmada 22 milyon 453 bin ton yük elleçlenmiştir. Toplamda 35 milyon 683 bin ton elleçlenmiş ve Türkiye toplamında yüzde 15.8’lik pay alınmıştır. Konteyner elleçlemesinde, ilimiz toplam 959.704 TEU ile Türkiye genelinde 2. sıradadır” açıklamalarında bulundu. İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi’nin Haziran Ayı 21. Olağan Meclis Toplantısı, Türkiye Çevre Ajansı (TÜÇA) Çevre Koruma Direktörü Mustafa Gündoğdu’nun, ‘Türkiye’nin İklim, Çevre Koruma ve Sıfır Atık’ konulu sunumunun ardından, üyelerin sektörel görüş ve önerilerini aktarması ile sona erdi.

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gebzehurses.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.